Alšovo nábřeží

Alšovo nábřeží není spojeno s žádnou významnou komunikací, ale je spíš zastrčenou uličkou vedoucí od Platnéřské ulice za hotelem Four Seasons a za budovou uměleckých škol, přes náměstím Jana Palacha, kolem Mánesova mostu a kolem Rudolfina, až k ulici Na rejdišti.

Na základě plánů města od Leopolda Hergeta (1791) a Josefa Jüttnera (1811) lze usuzovat, že dnešní Alšovo nábřeží bylo kolem roku 1840 téměř pusté. A přece právě tudy vedlo živé spojení s protějším malostranským břehem – byl zde brod a pak dřevěný most a následně řetězová lávka. V nedávné minulosti sloužilo nábřeží za Rudolfinem k parkování zájezdových autobusů.

Od roku 1870 se zdejšímu nábřeží říkalo Dolní nábřeží (zdejšímu přívozu se rovněž říkalo Dolní, zatímco proti Kampě býval Horní přívoz a Horní nábřeží). Od roku 1878 neslo název Nábřeží korunního prince Rudolfa a od roku 1919 Alšovo nábřeží. Nejvýznamnější budovou na nábřeží je Dům umělců - Rudolfinum s Dvořákovou koncertní síní a s výstavními místnostmi Národní galerie.

Alšovo nábřeží si bohužel neprohlédnete na naší hodinové okružní plavbě, ale zcel jistě při plavbě s večeří nebo obědem a také při plavbě Sladká Praha.

Kde nás najdete