Čechův most

Po proudu řeky Vltavy je desátým pražským mostem. Jedná se o jedinou takto velkou secesní mostní konstrukci v České republice. Právě proto patří mezi státem chráněné technické památky. Na šířku má 16 m a s délkou 169 m se jedná o nejkratší most v Praze.

Most byl vybudován v letech 1905 až 1908 podle návrhu inženýrů Jiřího Soukupa, Václava Trča, Františka Mencla a architekta Jana Kouly. Stavba mostu úzce souvisela s asanací starého Židovského města a měla být součástí nikdy nerealizované trasy z Václavského náměstí přes Staroměstské náměstí, Pařížskou třídu a průkopem Letenskou strání na Pražský hrad. Dnes je spojnicí mezi Pařížskou třídou a nábřežím Edvarda Beneše a vede přímo pod mostem hlavní kanalizační sběrač.

Most stojí za povšimnutí i pro svou uměleckou výzdobu. Na zasklených železných lucernách na vrcholech sloupů stojí 4 bronzové sochy géniů od Antonína Poppa. Na záhlavích pilířů proti vodě stojí bronzové sochy světlonošů s pochodněmi a po vodě jsou bronzové šestihlavé hydry se znaky Prahy. Pilíře byly vyzdobeny bronzovými a žulovými festony. Kromě let 1940 až 1945, kdy byl přejmenován na most Mendelův, nese jméno Svatopluka Čecha.

Přístaviště lodí u Čechova mostu

U Čechova mostu se nachází flotila lodí společnosti Prague Boats. Je to jedno z největších pražských přístavišť, ze kterého vyplouvají parníky a lodě na vyhlídkové plavby Prahou. Můžete se odtud vydat například na plavbu s obědemplavbu s večeří a samozřejmě také na naši prémiovou plavbu Sladká Praha.

Kde nás najdete