Císařská louka

Císařská louka se nachází na pražském Smíchově, měří 1,7 km a svou délkou dosahuje skoro až k Železničnímu mostu. Od levého břehu je oddělená Smíchovským přístavem. Zajímavostí je, že tento ostrov vznikl uměle a to tak, že ze západní poloviny louky byla v letech 1899 – 1903 vytěžena zemina, když zde byl budován Smíchovský přístav.

Dříve se ostrov nazýval Královská louka. Byl to vlastně jen široký břeh, na němž se s největší pravděpodobností konala velká korunovační hostina Václava II. roku 1297. V 19. století se louka stala oblíbeným výletním místem Pražanů. Konaly se zde společenské akce a sportovní zápasy, včetně dostihů. Přitom do konce 19. století se tu i rýžovalo zlato.

Fotbalové fanoušky bude jistě zajímat, že na zdejším fotbalovém hřišti se v roce 1896 konalo první derby Slavie a Sparty. Dnes hřiště využívá tým FC Radlice a hraje se zde také Hanspaulská liga.
V současnosti na ostrově najdete přístav malých plavidel, tábořiště karavanů, sportovní plochy a restauraci Cinda. Ostrov je přístupný na jižním konci mostem ze Smíchova. Od roku 2008 má na ostrově přístaviště i přívoz Prahy 5 Pražské integrované dopravy.

Podél břehů Císařské louky se můžete podívat na některé z našich lodí nebo na parníku Vyšehrad třeba při výletu na Slapy.

Kde nás najdete