Císařský ostrov

Císařský ostrov je s rozlohou cca 29 ha největší pražský ostrov. Leží na Vltavě v katastrálním území Bubenče a dělí se o něj městské částí Praha 6 a Praha 7.

Ostrov darovaly čeští stavové Rudolfovi II. Předtím patřil k majetkovému příslušenství úřadu nejvyššího purkrabí pražského. Na dnešní ploše ostrova ležela i část Královské obory.

Řečiště Vltavy bylo v letech 1899 – 1902 významně ovlivněno výstavbou plavebního kanálu a zdymadla Podbaba. Kanál je dlouhý 2,8 km a ve své horní části odřízl sady patřící ke Královské oboře. Přerušil původní říční rameno, tekoucí k Císařskému mlýnu. To bylo z velké části zasypáno. Tzv. Malá říčka je jeho torzem zachovaným do dneška.

Na ostrov vedou tři mosty a lávka. Nejpoužívanější most, který spojuje Císařský ostrov s Královskou oborou, byl v roce 2006 zbořen a nahrazen širším a vyšším.

Po pravé straně Císařského ostrova se nachází zřejmě poslední přírodní úsek koryta Vltavy v Praze s peřejemi. Po povodních v roce 2002 vzala za své zahrádkářská kolonie, psí cvičiště, nekryté jezdecké závodiště a velká část cenných vzrostlých stromů. Známý pražský jezdecký areál byl po katastrofálních povodních nově vybudován včetně koňských stájí a kryté i venkovní jízdárny.

Roku 1967 byla na ostrově spuštěna na tehdejší poměry moderní Ústřední čistírna odpadních vod. V současné době je často diskutována její nová modernizace a dostavba, protože už nevyhovuje normám Evropské unie na obsah dusíku ve vypouštěné vodě. K její realizaci však stále nedošlo.

K tomuto velkému ostrovu se s námi můžete vydat při výletu na Mělník. Pravidelně k tomuto ostrovu směřují naše linky do zoo a vyplouvají z něj zpět do centra. Naše lodi nebo parníky Vltava a Vyšehrad si můžete také pronajmout pro soukromou akci a trysu plavby si naplánovat třeba až k tomuto místu.

Kde nás najdete