Dvořákovo nábřeží vede od ulice Na rejdišti k náměstí Curieových u Čechova mostu. V tomto úseku je pro automobilový provoz jednosměrné proti proudu řeky. Následně od Čechova mostu po Štefánikův most je obousměrné.
Toto nábřeží je relativně významnou dopravní komunikací, i když je stranou turistického centra. S nábřežím sousedí nemocnice a klášterní komplex Na Františku, odkud vyplouvají v letní sezóně plavby do zoo. Nábřeží v oblasti Františku bylo jediným úsekem, kde Staré Město nemělo za Václava I. proti Vltavě hradby. Úsek nábřeží od dnešní Pařížské k Dušní ulici býval do 19. století součástí Sanytrové ulice. Na pobřeží bývaly lázně, ohrady s dřívím a výroba sanytru neboli ledku.
Nábřeží zde bylo vybudováno v roce 1904 a název Dvořákovo nese od svého samého počátku. V některých obdobích však byla celá jeho východní část označována jako ulice Na Františku. Na nábřeží jsou dvě významné budovy - Právnická fakulta UK z období 1928 - 1929 od architekta Ladislava Machoně, jenž použil původních plánů Jana Kotěry z roku 1914, a budova Konzervatoře ČVUT.
Co se parníků a lodí týče, na Dvořákově nábřeží jich v Praze uvidíte více než kdekoli jinde, u Čechova mostu se totiž nachází přístaviště lodí společnosti Prague Boats. Dvořákovo nábřeží si můžete pěkně prohlédnout při plavbě s obědem nebo večeří, stejně jako na plavbě pod názvem Sladká Praha.