Mánesův most

Most byl vystavěn mezi lety 1911 až 1914, ale úplného dokončení se dočkal teprve v roce 1916. Vznikl podle projektu inženýrů Františka Mencla a Aloise Nového. Spolupodíleli se na něm i architekti Pavel Janák, Vlastimil Hofman a Mečislav Petrů. Jedná se už o most betonový. Délka mostu je 186 m a šířka 16 m. Členěn je na 4 segmentové oblouky. Dnes po něm vede tramvajová trať, jezdí přes něj auta a vedou chodníky pro pěší. Rekonstrukcí prošel v letech 1992 až 1994.

Stylově se most řadí k moderně a českému kubismu. O jeho výzdobu se postarali přední čeští sochaři figurálními vlysy s náměty ze života vltavských plavců. Po obou stranách staroměstského nájezdu na most jsou fontánky s chrliči a na straně malostranské znaky města a země. Stejně jako celá řada pražských mostů i tento měnil své jméno. Při svém otevření dostal název most arcivévody Františka Ferdinanda d’Este, od roku 1920 nesl název Mánesův most. Od roku 2009 na mostě postupně vzniká chodník slávy, kdy jsou instalovány mosazné hvězdy jako hold českým skladatelům.

Pokud využijete naší pravidelné linky z Rašínova nábřeží do zoo nebo se s námi vydáte na plavbu na Mělník, pak zaručeně proplujete pod oblouky tohoto mostu. Také během našich plaveb od Čechova mostu, jako je plavba s obědem nebo s večeří, se sem podíváte.

Kde nás najdete