Masarykovo nábřeží

Masarykovo nábřeží leží na pravém břehu Vltavy a jedná se o úsek od Jiráskova náměstí, přes Žofín a Národní divadlo, až k mostu Legií.

Ještě v 19. století bylo v těchto místech nábřeží neregulované. Patřilo hlavně mlynářům a jirchářům, kteří zde zpracovávali kůže. Zachovaly se i názvy mlýnů zde stojících. Z nich nejznámější je asi Šítkovský mlýn a dodnes z něj zůstala Šítkovská vodárenská věž, pojmenování Šítkovský jez a nedaleká Šítkova ulice.
Vodárenská věž dodávala vodu do novoměstské vodovodní sítě a do vodojemů na Karlově až do roku 1913, kdy její činnost skončila. V roce 1926 koupil věž i s přilehlými mlýny spolek Mánes.

Část nábřeží podél Žofína byla dostavěna roku 1903 a spolu s dnešním Smetanovým nábřežím nesla název Františkovo nábřeží. Od roku 1912 se tato část jmenovala Riegrovo nábřeží. Na roky 1945–1946 bylo toto nábřeží ještě Riegrovo, ale již od roku 1946 Gotwaldovo nábřeží. V roce 1952 byla k nábřeží připojena část kolem Národního divadla, která se v letech 1886–1952 jmenovala Tylovo náměstí a v době druhé světové války Nábřežní ulice hořejší. V roce 1990 bylo Gottwaldovo nábřeží přejmenováno na Masarykovo.

Podél Masarykova nábřeží Vás vezmeme při plavbě do zoo nebo na Mělník. Dobře si ho prohlédnete také při proplutí zdymadlem u Žofína na naší hodinové okružní plavbě Prahou.

Kde nás najdete