Petržilkovský ostrov

Petržilkovský ostrov představuje svými rozměry 60 m x 10 m nejmenší pražský vltavský ostrov. Nachází se vedle Dětského ostrova u Janáčkova nábřeží v těsné blízkosti Jiráskova mostu. Není však veřejnosti přístupný.

V husitských válkách se Staroměstští zmocnili i části Kampy a malostranských břehů Vltavy. Malostranským proto nezbývalo než vybudovat svou vodárenskou věž mimo obvod města. Využili toho, že v r. 1483 povolili Novoměstští malostranskému měšťanu, pekaři Janu Petržilkovi, postavit nový mlýn. Bylo to na spáleništi mlýna kartouzského kláštera, zničeného v husitských bouřích. V roce 1502 zde malostranská obec vybudovala i vodárnu a dřevěnou vodárenskou věž. V pozdějších letech byla věž přebudována z cihel a kamene. V letech 1547–1561 zabavil ostrov král Ferdinand I. Habsburský. V roce 1859 ostrov odkoupila pražská obec.

Při výstavbě plavební komory Smíchov v letech 1911–1922 byla část Petržilkovského ostrova přičleněna k Židovskému (dnes Dětskému) ostrovu a zbytek byl značně zmenšen.

Plavba kolem ostrova je velkým zážitkem zejména díky proplutí plavební komorou Smíchov. Naše lodě a parníky se na tuto trasu vydávají při plavbě s obědem nebo s večeří či výletu na Mělník.

Kde nás najdete