Rašínovo nábřeží

Rašínovo nábřeží leží na pravém břehu Vltavy a dnes jej tvoří úsek od Vyšehradského tunelu, přes Výtoň, kde jej překračuje Železniční most, přes Palackého náměstí, kde z něj odbočuje Palackého most, až na Jiráskovo náměstí, kde z něj ústí Jiráskův most.

Kromě komunikace vede po většině jeho délky také náplavka. Na náplavce je značená cyklistická trasa a slouží též jako vycházková promenáda. Najdeme na ní i několik přístavišť, odkud vyplouvají naše parníky a lodě. Nábřeží je zároveň dopravní tepnou s provozem tramvají a aut. Délka nábřeží je zhruba 950 m.

Rašínovo nábřeží za dobu své existence neslo různá jména a bylo děleno na různé úseky. Úsek od Palackého náměstí k Jiráskovu náměstí byl v nábřeží přebudován v 70. letech 19. století a nejprve se jmenoval Palackého nábřeží. Úsek od Vyšehradské skály k Palackého náměstí byl ve zvýšené nábřeží přebudován počátkem 20. století a nejprve se jmenoval Vyšehradské nábřeží. V roce 1990 byly obě části sloučeny pod názvem Rašínovo nábřeží.

Z tohoto nábřeží se s námi můžete vydat například na výlet na Mělníkvýlet na Slapy nebo na hodinovou okružní plavbu historickým centrem Prahy. Vyplouvají odsud také některé naše plavby do zoo.

Kde nás najdete