Smetanovo nábřeží

Smetanovo nábřeží začíná u mostu Legií a vede kolem Novotného lávky na Křižovnické náměstí, až ke Karlovu mostu. Dnes patří tento úsek k turisticky nejhledanějším částem Prahy, kvůli atraktivním výhledům na Karlův most a Pražský hrad a těsné blízkosti Starého Města a Josefova.

Až do poloviny 19. století zde bylo volné písčité prostranství pozvolna se sklánějící k řece, s rybářskými chalupami a starými pokřivenými stromy. V letech 1841–1845 zde bylo vybudováno první pražské kamenné nábřeží, vedoucí od Karlova mostu k tehdy novému řetězovému mostu císaře Františka I. Nábřeží navrhl architekt Bernard Gruber a postavil z opracovaných žulových kvádrů budějovický podnikatel Vojtěch Lanna. Stavbu zaplatily české stavy, které v těchto místech skoupily pozemky.

Původně se nazývalo jen Nábřeží nebo Staroměstské nábřeží. Až kolem roku 1894 bylo pojmenováno Františkovo nábřeží podle Františka Josefa I. (v letech 1903–1912 bylo součástí Františkova nábřeží i tehdy nově dokončené dnešní Masarykovo nábřeží). Od roku 1919 do roku 1952 se jmenovalo Masarykovo nábřeží (s výjimkou let 1940–1945, kdy bylo nejprve součástí Vltavského nábřeží a od roku 1942 součástí Reinhard Heidrich Ufer). Od roku 1952 nese jméno Smetanovo nábřeží.

Smetanovo nábřeží a jeho památky si budete moci prohlédnout při malé okružní plavbě Prahou nebo při plavbě s obědem nebo s večeří.

Kde nás najdete