Štefánikův most

Štefánikův most je jedenáctým mostem po proudu Vltavy, který se nachází na území Prahy. Propojuje pravobřežní nábřeží Ludvíka Svobody s levobřežním nábřežím Kapitána Jaroše a Edvarda Beneše, respektive je spojnicí mezi Revoluční třídou a Letenským tunelem.

Od roku 1868 zde stával řetězový most císaře Františka Josefa I. Tehdy šlo o největší stavbu z litiny v Praze. Ten byl nejprve rekonstruován v roce 1898 a nakonec demontován v letech 1946 až 1947. Nahradil jej současný most, který byl postaven v letech 1949 až 1951. Jedná se už o most se železobetonovou konstrukcí, který má tři pole při délce 182 m. S nájezdovými rampami je však dlouhý 263 m. Stavbu vyprojektovali Vlastislav Hofman a Otakar Širc. Při jeho stavbě bylo poprvé použito skruží z ocelových trubek. Most nesl v minulosti i jiná jména – za druhé světové války to byl most Leoše Janáčka a za komunismu Švermův most.

Také tento most už prošel svou kompletní rekonstrukcí, a to v roce 2007. Tehdy byla vyměněna kompletně vozovka, přičemž na vozovce i chodnících dlažbu nahradil asfalt. Výměny se do dočkal i střední tramvajový pás.

Štefánikův most podplujete na palubě našich lodí a parníků, pokud se vydáte třeba na plavbu do zoo, na kterou se můžete nalodit nejen na Rašínově nábřeží, ale od 1. května také u Nemocnice Na Františku. Tam se navíc v ceně plavby můžete přepravit z přístaviště na Kampě lodí ElektroNemo.

Kde nás najdete