Štvanice

Ostrov Štvanice leží mezi Karlínem a Holešovicemi a náleží katastru Holešovic. V těchto místech byla řeka mělká a vytvořila se zde řada říčních ostrovů, z nichž ostatní postupně zanikly při regulacích říčního koryta.

Už na konci 17. století byla na ostrově zřízena dřevěná aréna, v níž byly až do roku 1816 pořádány štvanice psů na zvěř (medvědy, býky, jeleny i krávy). Odtud také pochází název ostrova.

Od roku 1877 zde stálo varieté a chodívalo se sem i za dalšími atrakcemi. V roce 1883 byly postaveny dřevěné budovy ledáren. Koncem 19. století se nacházely na ostrově tři restaurace. Povrch ostrova byl pak výrazně změněn při zahájení výstavby Hlávkova mostu roku 1908.

Na konci ostrova stojí od roku 1914 malá vodní elektrárna. V letech 1984–1987 byla celkově rekonstruována včetně jezu a plavebních komor. Přitom vznikl také areál pro vodní slalomáře.

Nacházelo se zde a doposud se nachází řada drobných sportovišť a rekreačních zařízení. Ve 30. letech byl postaven zimní stadión, který byl definitivně zbourán v roce 2011. V roce 1986 byl otevřen moderní Tenisový areál Štvanice. Ve východní části se nacházela veřejná plovárna a koupaliště. V jeho zadní části byl v 90. letech 20. století naturistický areál.

Přes ostrov vede Negrelliho viadukt a Hlávkův most, který spojuje levobřežní nábřeží Kapitána Jaroše a Bubenské nábřeží s pravobřežním Rohanským nábřežím. Uvažuje se o stavbě lávky pro pěší z Holešovic do Karlína. Pod ostrovem také prochází Pražské metro na lince "C" mezi stanicemi Florenc a Vltavská.

Pokud Vás zajímá, jak tento ostrov vypadá z vodní hladiny, vyplujte s námi kolem jeho břehů na plavbu s obědem nebo večeří či na výlet na Mělník. Ostrov minete také při plavbě do zoo, která směřuje k Císařskému ostrovu.

Kde nás najdete