Kolesové parníky unikátem Prahy

Na serveru Idnes.cz vyšla zajímavá speciální příloha „Deset pražských unikátů“. Jsou jimi Pražský hrad, chov koní Převalského, Negrelliho viadukt, Strahovský stadion, potrubní pošta, tramvajová trať, památková rezervace UNESCO, opidum Závist, O2 Aréna a také kolesové parníky.

Málokdo ví, že v Praze jsou v provozu jen dva opravdové kolesové parníky, nikoli „jen“ lodě. Jsou jimi Vyšehrad a Vltava. Jejich historie sahá až do třicátých, respektive čtyřicátých let minulého století.

Parník Vyšehrad byl postaven rok před druhou světovou válkou, v roce 1938, a patří mezi největší lodě v Praze, dokáže pojmout až tři stovky cestujících. V současné době je využíván pro vyhlídkové plavby Prahou a zejména jako místo, kde si můžete vychutnat pohádkovou večeři s výhledem na pražská panoramata.

Vltava je o dva roky mladší než Vyšehrad, na vodu byla poprvé spuštěna v roce 1940. Parník prošel nedávno kompletní rekonstrukcí, která ho vrátila do své původní podoby. Parník Vltava je bezesporu jednou znejkrásnějších lodí nejen v Čechách, ale i v celé Evropě. Parník je využíván zejména na pravidelné okružní plavby Prahou z Kampy ale také občas pro plavby do zoo či firemní akce.

Na kompletní speciální přílohu Idnes se může podívat zde.