Národní divadlo

Národní divadlo v Praze najdete u mostu Legií na Masarykově nábřeží. Při plavbě na některé z našich lodí nebo parníků Vás jistě zaujme pro svou zlatou střechu. Někdy se mu proto také přezdívá Zlatá kaplička.

Dnes je Národní divadlo tvořeno historickou novorenesanční budovou a tzv. Novou scénou, postavenou v roce 1983 jako sídlo Laterny Magiky. Možnost vyzdobit Národní divadlo svým uměleckým dílem bylo otázkou prestiže, takže by se dalo říci, že divadlo je i jakousi galerií českého výtvarného umění 19. století. Za mnohé jmenujme Mikoláše Alše, Františka Ženíška nebo Vojtěcha Hynaise, který namaloval druhou oponu.

Základní kámen stavby byl za velké slávy položen 16. května 1868 a v červnu roku 1881 bylo Národní divadlo slavnostně otevřeno premiérou Smetanovy Libuše, kterou dirigoval již hluchý Bedřich Smetana. Jeho architektem byl Josef Zítek. Na stavbu, na kterou se pořádaly veřejné sbírky, přispěl výraznou sumou i císař František Josef I. Bohužel v srpnu téhož roku budova vyhořela. Tato celonárodní tragédie ale vyvolala novou vlnu odhodlání a za 47 dní byl vybrán milion zlatých na jeho obnovu. Stavbu pak dokončil Zítkův žák Josef Schulz. Zítkovi bylo vyčítáno zanedbání protipožárních opatření, a proto se sám obnovy svého díla vzdal.

Divadlo je v současnosti příspěvkovou organizací a formálně spadá pod ministerstvo kultury.

Kde nás najdete