Plavba o Modrou stuhu 2015

Tuto sobotu 24. dubna vyplula loď Labe na naši historicky druhou rychlostní plavbu o Modrou stuhu. Tuto plavbu, původně se odehrávající na oceánu mezi Evropou a New Yorkem, oživila jako tradici už naše loňská plavba na téže lodi. Tehdy celý úsek z Prahy od Čechova mostu až do Děčína loď zaplula za 12 hodin a 59 minut.

Letošní plavba byla ještě rychlejší a loď Labe ji urazila za 11 hodin a 21 minut. Zeptali jsme se kapitána lodi Labe, pana Milana Helviga, jak letošní plavba probíhala:

 

1) Jak byste srovnal tu loňskou plavbu a tu letošní?

Kapitán: Letošní plavba byla víc než v minulém roce o závodění s časem. Na zdymadlech byla ve většině případů připravena malá komora a byly omezeny i přímé vstupy a reportáž, které nám v minulém roce pár minut určitě přidaly. Co se týká samotného plavidla... To bylo stejně perfektní, jako před rokem.

2) Jaký úsek plavby je nejobtížnější?

Kapitán: Nejobtížnější je ten, kde kvůli mlze nevidíte břehy... Takže zpravidla hned z rána po startu. A také, když v úžině potkáte loď.

3) Proč byla pro plavbu vybrána právě loď Labe?

Kapitán: Protože je nejlepší!

4) Jak je to pro kapitána náročné, plout takto dlouhou plavbu?

Kapitán: Pokud mám srovnat náročnost rychlostní plavby z Prahy do Děčína a každodenních okružních plaveb mezi desítkami šlapadel na Hollaru, je jednoznačně náročnější každodenní rutina. 

5) Budete se chtít v příští plavební sezóně znovu poprat s rychlostním rekordem, který jste letos značně snížili?

Kapitán: Určitě ano. Musím se dostat pod 11 hodin.