Symbolické pozdravení sochy sv. Vojťecha

Symbolické pozdravení sochy sv. Vojťecha

Tento pátek se konalo významné setkání premiérů Česka a Saska na historickém parníku Vltava. Během plavby z Děčína do Bad Schandau byla projednávána i otázka udržení splavnosti dolního toku Labe.

Součástí plavby bylo i proplutí kolem sochy sv. Vojtěcha u Dolního Žlebu v okrese Děčín. Barokní socha patrona všech plavců a lodníků se nachází na nepřístupné skále nad hladinou Labe, odkud na ně shlíží. Nápis na soše "Sanctus Adalbertus ora pro nobis“ („Svatý Vojtěchu, oroduj za nás“), doprovází žehnající gesto. Socha byla vytvořena roku 1756 a nese známky nedávné renovace.

Dle tradice měla socha sv. Vojtěcha, chránit lodníky plavící se po Labi pod ním. Ti ho dle zvyku zdravili houkáním lodní sirény. Socha byla díky svému místu také dobrým orientačním bodem.

Sochu světce symbolicky pozdravili ředitel Prague Boats Jan Hamza, majitel společnosti Evropská vodní doprava Richard Vojta a Jindřich Zídek, Ředitel závodu Dolní Labe.

Je jisté, že řešení splavnosti Labe nelze ponechat jen vyšší moci a je potřeba v této otázce hledat společné schůdné řešení, které pomůže zachovat splavnost Labe i krásnou přírodu v jeho okolí.