Slavnostní jmenování parníků Vltava a Vyšehrad kulturní památkou

Historické parníky Pražské paroplavební společnosti (PPS) Vyšehrad a Vltava obdržely rozhodnutím ministerstva kultury památkovou ochranu. Slavnostní setkání k této příležitosti se uskuteční v pondělí 16. září v pravé poledne na palubě parníku Vltava v historickém přístavišti pražské paroplavby na Kampě, jediném českém certifikovaném ekologickém přístavišti. Pamětní list o udělení památkové ochrany předá do rukou vedení PPS ministr kultury Jiří Balvín, na slavnosti rovněž promluví starosta MČ Praha 1 Oldřich Lomecký, generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr, ředitel pražského pracoviště NPÚ Ondřej Šefců a ředitel odboru památkové péče MHMP Jiří Skalický.

Lodě Vyšehrad a Vltava jsou neodmyslitelnou součástí pražského koloritu a zároveň posledními funkčními českými historickými parníkyVyšehrad letos 1. května oslavil 75. výročí spuštění na vodu, Vltava je o dva roky mladší. Oba parníky reprezentují typická plavidla stavěná pro pražskou paroplavbu v letech 1865-1949. Od svého spuštění na vodu vystřídaly - často vlivem politických změn - několik názvů a prošly různými přestavbami, plně se však zachovaly jejich trupy a unikátní parní stroje.Vltavu před několika lety PPS citlivě podle dobových pramenů zrekonstruovala do původní podoby z r. 1940.

„Vedení Pražské paroplavební společnosti si je plně vědomo své zodpovědnosti vůči tradicím firmy a historickému dědictví, které převzalo,“ říká výkonný ředitel PPS Štěpán Rusňák. „Proto jsme prohlášení parníků za kulturní památky sami iniciovali a dobrovolně tak na sebe uvalili dodržování nelehkých podmínek památkové ochrany.“ Péči PPS o historická plavidla vysoce oceňují i odborníci v zahraničí, což dokladovalo například předloňské pozvání parníku Vltava do Drážďan na oslavy 175. výročí Saské paroplavbyVltava a Vyšehrad každoročně převezou tisíce pasažérů na trasách od Slapské přehrady po Mělník.

Pražskou paroplavební společnost založil v roce 1865 pozdější legendární primátor František Dittrich a je tak jednou z nejstarších stále fungujících firem v ČR. V současnosti je součástí skupiny Evropská vodní doprava, která je největším lodním dopravcem v zemi.