Podolská vodárna

Velké vodárenské zařízení, Podolskou vodárnu, najdete při pravém břehu Vltavy v Praze mezi Vyšehradem a Plaveckým stadionem naproti Veslařskému ostrovu. Tuto historicky i architektonicky cennou novoklasicistní budovu prostě nemůžete přehlédnout. Její součástí je také moderní budova z 90. let 20. století s Muzeem pražského vodárenství.
Podolská vodárna nahradila nedostačující Vinohradskou vodárnu ve 20. letech 20. století podle projektu Antonína Engela. Tehdy to bylo moderní zařízení, které dokázalo denně vyčistit a upravit až 40 000 m3 vody. Počátkem 30. let 20. století přibyla chemická úpravna vody a ve 40. letech 20. století přibyly nové rychlofiltry. V letech 1956 - 1965 došlo k dostavbě další části vodárny podle původních plánů, takže byl zachován architektonicky jednotný ráz komplexu.
Možná Vás nepřekvapí, že Podolská vodárna už dnes slouží jen jako záložní vodní zdroj a pomocná úpravna vody pro Prahu. Stávající výkon vodárny je 500 l za sekundu a v případě potřeby se může zvýšit až na 2200 l za sekundu. Podolská vodárna je stále významným záložním zdrojem vody, který lze použít například v případě havárie.
K Podolské vodárně se bohužel nedostanete na naší hodinové okružní plavbě Prahou, ale na našich delších plavbách ano. Ty představují například plavba na Slapyplavba s obědem nebo plavba s večeří.

Kde nás najdete