Sovovy mlýny

Sovovy mlýny se nachází na ostrově Kampa, tedy na levém břehu Vltavy.

Pojmenování se vžilo podle majitele Václava Sovy, který zde postavil dům, mlýny, hamr s brusírnou a další hospodářské stavby. Původně gotické a později renesančně upravené mlýny byly přestavěny architekty Josefem Schulzem a Josefem Zítkem na zakázku podnikatele Františka Odkolka. V roce 1896 Odkolkovy mlýny vyhořely a přešly do majetku pražské obce. Přední část na břehu řeky byla zbořena při regulaci řeky a výstavbě propusti v roce 1920.

V současnosti zde najdete Muzeum Kampa s unikátní sbírkou moderního umění, zejména pak českého malíře Františka Kupky. Sbírku darovala česká sběratelka paní Meda Mládková České republice. 

V roce 2000 prošel komplex Sovových mlýnů rekonstrukcí a byly zde vybudovány moderní prostory galerie s moderními prvky z nerezu a skla. Zejména artefakt krychle, který byl umístěn na střechu byl jádrem sporu nejen s památkáři, kteří tvrdili, že kazí výhled na Pražský hrad. Ministerstvo kultury jej však nakonec povolilo. Vizuální symbol muzea šestimetrovou židli z topolového dřeva minete při našich plavbách, jako je například plavba parníkem do zooplavba na Mělník, ale také plavba s obědem nebo s večeří.

Kde nás najdete